Mamy coś dla Ciebie! Skorzystaj z 10 propozycji na Boże postanowienia noworoczne!
Podobno tylko 8% z nas dotrzymuje swoich postanowień podejmowanych wraz z nowym rokiem, a 80 % trwa w nich jedynie do końca lutego. Jeżeli jeszcze ich nie macie, a chcielibyście takie podjąć – możecie skorzystać z naszych gotowych propozycji, które widać na grafice poniżej. Natomiast jeśli już wyznaczyliście sobie cel na najbliższy rok, to pewnie przydadzą się Wam wskazówki, które pomogą Wam go osiągnąć – znajdziecie je w dalszej części tekstu.
Powyższą grafikę możecie również pobrać jako gotowy do druku plik pdf (format A4). W ten sposób będziecie mieć ją zawsze przy sobie, a ładnie oprawiona nada się także jako prezent dla bliskich. 🙂
Pamiętacie akcję wielkopostną Jerycho – walka duchowa? Z wszelkimi postanowieniami jest właśnie tak, jak z walką duchową – kluczem jest systematyczność i ćwiczenie własnej woli, ale przede wszystkim decyzja, że chcesz coś zmienić, mimo trudności, które się pojawią.
Wskazówki służące wytrwaniu w wyznaczonych celach:
1. Zaplanuj swoje postanowienie
Wiele postanowień noworocznych nie wychodzi, ponieważ są podejmowane spontanicznie – pod wpływem chwili. Jeżeli do tej pory też Ci się to zdarzało, sięgnij tym razem po kartkę, długopis i skrupulatnie rozpisz swój cel. Nazwij swoje motywacje – po co to robisz, dla jakich korzyści, co dokładnie chcesz osiągnąć, jak ma wyglądać efekt końcowy i jakimi środkami chcesz go osiągnąć? Znajdź stały termin, np.: w każdy piątek o 18:00 przez pół godziny będę medytować fragment Pisma Świętego.
Możesz też zapisać swoje obawy i np. to, co ostatnio przeszkodziło Ci w osiągnięciu celu. To zwiększy szansę na wyeliminowanie tego zagrożenia. Zastanów się, dlaczego tak trudno będzie Ci wytrwać w danym postanowieniu. Zdemaskuj i oswój trudności – przygotuj się na nie. Wypisz swoje słabe i mocne strony. Wyznacz także konkretny czas na realizację, np. najbliższy rok, żeby działanie nie trwało w nieskończoność. Zaplanuj czas na świętowanie. W skrócie: wyznacz realny cel, dokonaj refleksji i dopiero wtedy zacznij.
2.Bądź konkretny
Cel to jedno, ale plan realizacji to drugie. Kiedy celem jest nauka angielskiego, ale nie ma żadnych konkretów, to przestajemy działać, motywacja szybko słabnie, a w jej miejsce pojawia się frustracja, jednak kiedy celem każdego dnia jest 20 nowych słówek, to podejmujemy realne działanie, prowadzące nas małymi krokami do efektu końcowego. Ważne – wybierz jedną rzecz, jeden cel, nad którym się skupsz – lepiej zrobić mniej, ale skutecznie, niż więcej i dać się przytłoczyć.
3. Podejmuj realne postanowienia
Jeżeli zamierzasz w miesiąc stać się grafikiem komputerowym, nie trzymając uprzednio w dłoni rysika, bądź świadom tego, że najprawdopodobniej to się nie uda lub przyniesie więcej szkody, niż pożytku.Stawiaj poprzeczkę wysoko, ale dostosowuj cel do swojego obecnego stanu zdrowia, kondycji psychicznej, możliwości finansowych, czasu wolnego, etc. Możesz też chwilowo zmniejszyć wymagania, żeby za chwilę wrócić do zaplanowanego poziomu.
4. Bądź gotowy na zmianę trakcie
Nie zawsze wszystko się uda. Kiedy przyjdzie pierwszy kryzys, spróbuj jeszcze raz – sięgnij po notatki, odśwież motywację. Jeżeli widzisz, że dane postanowienie nie przynosi pożądanego rezultatu – nie rezygnuj – spróbuj najpierw np. zmniejszyć oczekiwania i zacząć jeszcze raz z nowymi założeniami. Nie zawsze też wszystko pójdzie zgodnie z planem. Jeżeli ustaliłeś sobie, że w każdą środę od 17:00 przeczytasz 10 stron ulubionej książki, ale tego dnia przyjeżdża do Ciebie rodzina – nie odwołuj spotkania, nie uznawaj też postanowienia za niewypełnione. Weź oddech. Podejdź do tego z rozsądkiem. Wybierz najbliższy możliwy termin na kontynuowanie postanowienia i wróć do niego.
5. Skupiaj się na tym, co dobre
Jeśli nie wyjdzie, nie wpędzaj się w poczucie winy. Pomyśl, ile już udało Ci się zrobić – ważne, żebyś to wiedział i doceniał, dlatego zapisuj swoje zmagania w wybranej, wygodnej formie – to może być metoda stawiania plusów lub minusów przy konkretnych zadaniach.
6. Spróbuj zmienić nawyki
Nasze postanowienia nie wychodzą również dlatego, że często idą za nimi całe nawyki, więc jeżeli np. zamierzasz zrezygnować ze słodyczy,a do kawy zawsze jesz batona, to może spróbuj zamienić choć jedną kawę na herbatę albo świeżo wyciskany sok. Wtedy może z czasem baton przestanie być niezbędny.
7. Pomódl się w intencji swoich postanowień
Zawierz swoje cele, wybierz patrona, który pomoże Ci przejść przez czas zmian… Na pewno odczujesz działanie takiej modlitwy. Podejmuj wyzwania. Zmieniaj się. Bądź w tym wytrwały i systematyczny, ale przede wszystkim cierpliwy i wyrozumiały dla samego siebie.
Powodzenia! Trzymamy za Ciebie kciuki! Po więcej inspiracyjnych treści zajrzyj na nasz kanał Youtube Teobańkologia.
Znajdziesz tam też życzenia noworoczne księdza Teodora. Posłuchaj! Może one też będę dla Ciebie inspiracją, dobrym słowem, ukojeniem. Może wleją w Ciebie chęć do zmiany czegoś na lepsze? 🙂